Tema seminara je aplikacija koja skraćuje IPv6 adrese (Skraćivač IPv6 adresa). Aplikacija ima grafičko korisničko sučelje (GUI) te funkcionira tako da se u nju unosi maksimalni oblik IPv6 adrese, a na ekranu se ispisuje skraćeni oblik.
Skraćivač IPv6 adresa se pokreće putem vlastite ‘.exe’ datoteke te se odmah može koristiti bez potrebe za prethodnim instaliranjem.
Upotreba programa
Nakon pokretanja ‘.exe’ datoteke pojaviti će se malen prozor sa nekoliko elemenata. Istaknuti elementi su naslov, odjeljak za unos IPv6 adresa, gumb za ispis skraćene adrese te odjeljak gdje se ispisuju skraćene adrese ili moguće greške.
Kako bi se skratila željena IPv6 adresa potrebno ju je upisati u odjeljak za upis IPv6 adrese. U svaku ćeliju se upisuje po 4 heksadekadska znaka po redu s lijeva na desno. U slučaju da se neka ćelija ostavi prazna program će ju automatski prepoznati te učitati kao da su upisane četiri ‘0’. Nakon upisa željene IPv6 adrese potrebno je pritisnuti gumb ‘Click to shorten’ kako bi se ispisao skraćeni oblik. U slučaju da se ispišu greške (npr. premalo upisanih znakova) potrebno ih je razriješiti te ponovo pritisnuti gumb.
Logika skraćivanja
Skraćivanje dijela adrese je moguće u slučaju da je ispunjen jedan od dva uvjeta. Prvi uvjet je da se u nekoj osmini IPv6 adrese nalaze jedna ili više ‘0’ počevši s lijeva, na primjer ‘004f’. Ako je ovaj uvjet zadovoljen tu osminu adrese je moguće skratiti tako da se izbrišu vodeće, u ovom slučaju dvije, nule te se prepiše ostatak ‘4f’. Drugi uvjet bi bio zadovoljen ako su više osmina adrese jedna za drugom ispunjene samo s ‘0’. U tom slučaju moguće je više takvih osmina, na primjer ‘FE80:0000:0000:0000:1257:0000:004f:729C’, zamijeniti sa dva znaka ‘:’, tada bi rezultat skraćivanja izgledao ‘FE80::1257:0000:004f:729C’. Nadalje, ako je drugi uvjet ispunjen na više različitih mjesta, na primjer ‘FE80:0000:0000:004f:1257:0000:0000:729C’, tada bi rezultat skraćivanja izgledao ‘FE80::004f:1257:0000:0000:729C’, odnosno program funkcionira na način da prvo provjerava u kojem se dijelu adrese nalazi najviše osmina ispunjene nulama jedna za drugom te ih skraćuje.
Kako preuzeti (download) program
Postoje dva načina kako doći do ‘.exe’ datoteke programa. Prvi način je samostalno izgraditi ‘.exe’ datoteku preko source koda. Za to je potrebno preuzeti Rust kompajler te izvorni kod programa sa ove GitHub stranice. Nakon instaliranja, pomoću ‘cargo’ komande u Windows konzoli, moguće je izgraditi ‘.exe’ datoteku (cargo build –release, cargo run –release). Drugi, lakši, način je preuzeti ‘.exe’ datoteku sa ove GitHub stranice te se odmah može pokrenuti.
Pomoćni alati, programi i biblioteke naredbi
Rust je višenamjenski programski jezik opće namjene dizajniran za performanse i sigurnost, posebno za sigurnu istodobnost. Rust je sintaktički sličan C++, ali može jamčiti sigurnost memorije korištenjem alata za provjeru posudbe za provjeru referenci. Rust postiže sigurnost memorije bez prikupljanja smeća, a brojanje referenci nije obavezno.
Rust je izvorno dizajnirao Graydon Hoare iz Mozilla Researcha, uz doprinose Davea Hermana, Brendana Eicha i drugih. Dizajneri su poboljšali jezik dok su pisali eksperimentalni motor preglednika Servo i kompajler Rust. Sve se više koristi u industriji, a Microsoft eksperimentira s jezikom za sigurne i sigurnosno kritične softverske komponente.
Rust je proglašen “najomiljenijim programskim jezikom” u anketi za razvojne programere Stack Overflow svake godine od 2016.
Biblioteka naredbi korištena za izgradnju grafičkog sučelja ovog programa zove se egui što je odličan izbor za izradu jednostavnog grafičkog sučelja.